Překonání strachu z ohňostrojů a bouřek u psů

Každý, kdo má doma psa, ví, že některé situace mohou být pro naše čtyřnohé přátele velmi stresující. Jednou z nich jsou i ohňostroje, které nejenže vydávají silné zvuky, ale také produkují světelné efekty a změny v atmosféře. Naši miláčci tak mohou reagovat různě – od lehkého neklidu až po panický strach.


Představme si situaci: je Silvestr a vy jste se rozhodli oslavit příchod nového roku doma s rodinou a vaším psem. Večer probíhá v klidu a veselosti, když najednou začne první ohňostroj. V tu chvíli se váš pes začne třást strachy a hledat úkryt pod stolem nebo za gaučem. To je moment, kdy si uvědomujete, že váš pejskovi je potřeba pomoci.

 

Jak tedy našim mazlíčkům pomoci překonat tento strach? Zde je několik praktických rad.

 

1. Připravte bezpečné prostředí

Zabezpečte pro svého psa klidné a tiché místo, kam se může schovat před bouřkou nebo ohňostroji. To může být jeho pelíšek, který umístíte do klidnější části bytu, nebo speciální úkryt vytvořený z peřin a polštářů. Někteří psi dokonce preferují schovat se v koupelně ve vaně. Důležité je, aby se pes cítil v tomto prostoru bezpečně.

 

2. Udržujte vnitřní klid

Je důležité zachovat si klid a pohodu i při stresujících situacích. Pes vnímá vaše emoce a pokud budete nervózní nebo vystrašení, jeho strach se bude ještě zhoršovat. Snažte se tedy udržet chladnou hlavu a jednat tak, jako by se nic nedělo.

 

3. Podpora hračkami a pamlsky

Mnoho psů má své oblíbené hračky nebo pamlsky, které jim pomáhají uklidnit se v napjatých situacích. Před začátkem ohňostroje nebo bouřky je dobré zajistit dostatek těchto „utěšitelů“ pro vašeho psa. Vyzkoušejte například lízací podložky nebo čmuchací koberečky.

 

4. Odvedení pozornosti

Zkuste svého psa zabavit nějakou činností, kterou rád dělá – například hrou nebo tréninkem. Tím odvedete jeho pozornost od hromů a ohňostrojů a zároveň posílíte jeho sebevědomí.

 

5. Odborná pomoc

Pokud má váš pes opravdu velký strach z hromů nebo ohňostrojů, může být vhodné se obrátit na odborníka – veterináře. Ti vám mohou doporučit speciální přípravky, které pomohou vašemu psovi zvládat stresové situace lépe.

 

Jednou z takových metod je například použití feromonových sprejů či difuzérů, které pomáhají uklidnit psa v napjatých situacích. Dejte si však pozor na léky, díky kterým pes sice vypadá klidněji, ale uvnitř sebe se stále okolního ruchu bojí.

 

6. Prevence

Nezapomeňte také na prevenci – pokud víte, že se blíží Silvestr či období bouřek, začněte s předstihem pracovat na zvykání psa na silné zvuky. Pomocí nahrávek bouřek či ohňostrojů zkuste postupně zvyšovat hlasitost, aby si pes zvykl na tyto podněty a naučil se je ignorovat. V praxi hlasitost musí být nastavena tak, aby pes vůbec nepostřehl, že se někde objevují děsivé zvuky. Za klidné chování pejska odměňujeme, věnujeme se běžným činnostem a pokud pejsek nastavenou hlasitost zvládá, tak ji na dalším tréninku zase o kousek zvýšíme. Pamatujte, že pes nesmí jevit známky strachu. Pokud máte zájem, můžeme toto cvičení vyzkoušet i na osobním tréninku.

Další články